Генетиката е една от науките, чието бурно развитие се очаква с нетърпение от човечеството в близките години. Даже самите учени не са изучили всички възможности, с които могат да се срещнат при манипулация на ДНК, но вече някои опити са дали добри резултати и набират популярност, като храна, растения и домашни питомци с променена ДНК.
1. Дизайнерските деца
Първата «партида» генетично модифицирани младенци се появи на бял свят през 2001 година. 30 новородени имат ДНК, съставена от гените на трима родители — тези малчугани са били заченати с помощта на метода за трансплантация на цитоплазма, която днес е забранена от американската агенция по контрол на продуктите и лекарствата.
2. Плешиви носачки, устойчиви на птичи грип
Ако не обичате птичата перушина, то тази новост е за вас: израелски селекционери създадоха порода пилета, които нямат пера. Така се икономисва време за почистването им. При това, независимо, че нямат перушина техните вкусови качества никак не са променени, а към птичия грип новите пилета от раждането си имат имунитет.
3. Хипоалергенни котки и кучета
Ако много искате да имате куче или котка, но на вас ви пречи алергията, не се разстроивайте: компанията «Lifestyle Pets» предлага на клиентите си хипоалергенни домашни животни — котки и кучета с изменена ДНК. За разлика от техните природни събратя, модифицираните питомци нямат естествени алергени (които у котките са четири, а при кучетата — шест).
4. Тилапия
Една от най-популярните в света риби, отглеждана във ферми в промишлени количества, генетиците са успели да я направят по непретенциозна и да увеличава бързо теглото си, което в съвременното рибно стопанство това е достатъчно разпространена практика. Но, има още една особеност, която отличава тази тилапия от другите продукти на гените инженери — учените са направили така, че на света да се появи преимуществен самец.
5. Златно морско конче
Ако имате пари и са ви доскучали позлатените гаджети, ювелирните украшения и скъпите автомобили, обърнете внимание на необичайния питомец, който подчертава състоятелността на своя собственик и при това ще му подари не малко радостни минути.
![morsko kon4e]()
Виетнамските учени са изобретили морско конче, с вид на истинско чисто злато. За неговото появяване на бял свят са използвани златен прах и минерал съдържащ се в медузите.
6. Камила в качеството си на аптека
Дубайските генетици са внесли изменения в генетичния код на някои животни, за да получат генно модифицирано мляко, способно, д се справя с някои заболявания.
Основен материал за експеримента служат камилите, защото «корабите на пустинята» са издръжливи на храна, устойчиви към болести и лесно се приспособяват към различни климатични условия.
7. Антималарийни комари
Всяка година около милион хора умират от една от най-тежките и опасни в света болест — малария. Не едно поколение медици се е опитвало да намери решение на този проблем и един от последните аргументи в борбата с това заболяване е създаване на генетични комари, неспособни да разпространяват малария.
![komar]()
8. Супер крави
Първия изкуствен бик е наречен Герман и се появява на света в Германия през 1990 година. От тогава науката значително е напреднала и днес съществуват различни породи крави, устойчиви към много инфекции и даже без рога, за да се снижи вродената склонност към «бодливост».
9. Свинско с вкус на спанак
Генетично модифицирана порода прасета, които били наречени от своите създатели Popeye Pigs в чест на знаменития персонаж от детското филмче на Дисни — капитан Папая, който се храни основно със спанак.
Учените внедрили в гените на прасетата спанак и новите модифицирани гени преобразуват наситените мазнини в лесно усвояеми не наситени мазнини, така наречената – линолева киселина.
10. Питомци светещи в тъмното
Чували ли сте, някога за светещ заек? Той се появи през 2000 година, следствие на генетичен експеримент с различни видове животни, придавайки им способността да излъчват светлина.